English  Lietuviškai 
12345

Pelesiai

PELĖSIAI, GRYBELIAI, KERPĖS, SAMANOS. Dauguma medienos produktų gamintojų ir vartotojų susiduria su šiomis problemomis.
Visi mikroorganizmai skirstomi į bakterijas, grybelius ir dumblius. Savo ruožtu grybeliai skirstomi į mieles (raugą) ir pelėsius. Prie mikroorganizmų taip pat priskiriamos ir kerpės, kurios yra grybelių ir dumblių simbiozinio sąryšio rezultatas.
Pelėsių vystymuisi reikalingos tam tikros būtinos sąlygos: vanduo, mitybinė terpė, šiluma, rūgštinis pH, deguonis. Pelėsiai dažniausiai auga ant vidinių paviršių, kai kada gali vystytis ir išoriniuose paviršiuose. Pelėsiai reprodukuojami sporomis.
Medienos paviršiuje atsirandantys grybeliai ir pelėsių sporos ardo medieną, mažina jos tūrį ir tankį, o nesiėmus priemonių, pūdo medį. Nuo atmosferos ir pelėsių poveikio mediena keičia savo išorinį vaizdą, galima stebėti medienos pamėlynavimus, patamsėjusią, pajuodusią, papilkėjusią medieną. Medienos pamėlynavimas reiškia, kad mediena jau pažeista pelėsinio grybo. Jis yra vienas labiausiai paplitusių, nuspalvina medieną mėlynai ir sudaro sąlygas puvimui. Šalia pelėsinio grybo, nuspalvinančio medieną ir sudarančio sąlygas puvimui, paprastai atsiranda ir kiti medieną ardantys grybai.

Nors savo ankstyvosiose stadijose mėlynavimas neturi stiprumo mažinimo efekto, medinės taros pirkėjai retai norėtu gauti tokiu naujų padėklų ar dėžių. Be to, kadangi mėlynavimą dažnai lydi pelėsiais atsiduodantis kvapas, padėklai kurie būs naudojami maisto produktų arba gėrimų pervežimui iš tikrųjų gali būti atmesti klientu.
Profilaktikai būtina reguliariai valyti gamybines patalpas, gamybos įrenginius, produktų sandėliavimo vietas ir t. t. Vengti paviršiaus vandens kondensacijos, palaikant gamybiniuose patalpose optimalią temperatūrą ir santykinį oro drėgnį. Geriausia vieta paletėms laikyti yra užtverta nuo vienos ar dviejų pusių atitinkamai didelė lauko pavėsinė.

Termiškai apdoruota (HT) mediena dažnai buna neišdžiovinta iki kritinio 20-22% drėgnumo, kuris yra žinomas kaip "saugos linija", nes to nėra tarp ISPM 15 reikalavimų.